Полімерпіщані кільця для колодязя Київ Харків Вінниця | Полимерпесчаные кольца для колодца Киев

Полімерпіщані кільця для монтажу колодязів Київ Харків Полтава Вінниця Хмельницьк Одеса будь-якого призначення часто використовують кільця колодязні із залізобетону. Однак кільця ЗБВ мають низку мінусів – від важкої ваги до недостатньої довговічності. Тому на зміну їм все частіше приходять полімерпіщані кільця для колодязів. Їх набагато легше монтувати, а за своїми експлуатаційними якостями вони перевершують залізобетон. Полімерно-піщані кільця використовують для монтажу колодязів та резервуарів п'яти видів: дренажні та оглядові колодязі; ревізійні колодязі; септики-накопичувачі систем каналізації; накопичувачі для технічної води; свердловинні кесони. Особливо високі відгуки збірні кільця з композитного матеріалу одержують у тих сферах, де необхідно забезпечити підвищену герметичність та довговічність.

Полімерпіщані кільця 1000мм для колодязя

Полімерпіщані кільця виготовляють із композитного матеріалу, що складається з наступних компонентів: пластик; пісок; пігмент. Сировиною для полімерних колодязів можуть бути такі види пластику, як поліетилен, поліпропілен, полістирол. Зазвичай як матеріал застосовують вторинний пластик, який отримують з відходів пластмасових виробів. Це дозволяє суттєво здешевити вироби, але не відбивається на їх якісних характеристиках. Як наповнювач для полімерних кілець для колодязів допускається використовувати однорідний дрібнофракційний намивний пісок вологістю не більше 10%. Використання непромитого кар'єрного піску може призвести до утворення через деякий час порожнеч в тілі колодязних деталей Київ. Підвищена вологість сипучого матеріалу стає причиною зниження міцності та морозостійкості виробів. Виробництво композитних кілець для полімерних колодязів виконується методом термопресування. Компоненти композиту у вигляді порошку ретельно перемішуються та нагріваються у печі до температури плавлення пластику. : В результаті утворюється однорідна маса, в якій кожну частинку піску огортає розплавлений полімер. Ця маса формується під високим тиском з одержанням після її застигання жорстких та міцних деталей. Пігмент додається до полімерпіщаної маси на стадії її підготовки і забарвлює деталі «в тілі». Завдяки цьому деталі колодязя зберігають свій колір протягом усього терміну експлуатації, що важливо для елементів, що виступають над поверхнею грунту. При виготовленні кілець на торцевій частині формується система «шип-паз» для їхнього з'єднання. Завдяки її використанню значно спрощується складання полімерних колодязів та забезпечується підвищена герметичність шахти.

Кільця з композиту Київ виграють у ЗБВ за міцністю, водостійкістю, морозостійкістю. Вони краще протистоять стиранню і набагато менше важать. Крім того, полімерпіщані колодязі відрізняються підвищеною хімічною стійкістю. Вони легко переносять вплив агресивних речовин, у тому числі у складі побутових та промислових каналізаційних стоків. Їх промивання можна виконувати з використанням будь-яких миючих засобів. Комплектація колодязя з полімерпіщаних кілець Комплект набірної криниці з полімерних матеріалів (піщаного композиту) складається з компонентів: набір кілець; днище; конус; люк. Основними деталями комплекту є піщані кільця для колодязя, з яких збирають його шахту. Технічні параметри цих виробів не стандартизовані, тому виробники дотримуються власних ТУ. Найбільш поширені кільця діаметром 1000 мм. Також випускаються вироби діаметром 850 мм, 1100 мм та інших діаметрів. Характеристики міцності кілець для полімерпіщаних збірних колодязів визначаються їх товщиною, яка зазвичай становить від 20 мм до 50 мм. Висота кільця зазвичай становить 20 см. Необхідна глибина шахти досягається шляхом набору потрібної кількості комплектуючих, що з'єднуються між собою. Днище – це плоска кругла деталь діаметр, якою відповідає діаметру шахти. : 5 видів + відгук про мінуси + розміри  Воно служить основу колодязя, і має витримувати навантаження від ваги самої конструкції і від ваги рідини, що знаходиться в резервуарі. Товщина стінки днища становить 45-50 мм. Горловина – перехідний елемент у формі зрізаного конуса, який необхідний для формування верхньої частини шахти. Через горловину здійснюється доступ до шахти колодязя для проведення ревізії, обслуговування та ремонту. Розміри конуса для полімерпіщаного колодязя підбираються відповідно до розмірів кілець. Згори горловина закривається ревізійним люком, який також виготовляється з композиту. Кришка може бути розрахована на різне граничне навантаження. Залежно від цього параметра, люки бувають наступних типів: легені – припустиме навантаження до 3 т; середні - припустиме навантаження до 5-6 т; важкі - допустиме навантаження до 12 т; надважкі - допустиме навантаження до 25 т. Залежно від типу визначається область застосування люка. Так, легкі та середні люки використовуються на ділянках заміських будинків або на прибудинковій території, у паркових зонах. Важкі та надважкі люки можна застосовувати на міських вулицях та автомобільних дорогах. Всі елементи колодязя є додатковими. Вони сполучаються один з одним за допомогою пазогребневого з'єднання. За рахунок цього утворюється міцний, стійкий до зсуву стик високої герметичності.

Технологія монтажу колодязя з полімерпіщаних кілець

Завдяки невеликій вазі та уніфікованій конструкції кілець з пазогребневим з'єднанням спрощується технологія пристрою колодязя. Його монтаж виконують у наступній послідовності: Насамперед риють котлован необхідної глибини, до якого підводять траншеї для прокладання труб комунікацій. На дні котловану вистилають піщану подушку завтовшки 200 мм. Пісок ретельно трамбують, після чого бетон заливають шаром до 300 мм. Після застигання бетону встановлюють днище колодязя. На днищі монтується перше кільце, після чого продовжують збирання шахти. Герметизація стиків виконується за допомогою спеціального герметика для полімерпіщаних кілець. У місцях підведення трубопроводів свердлять отвори відповідного діаметра, в які заводять труби. Підключення труб виконують через ущільнювач та додатково промазують герметиком. Після виведення шахти до поверхні ґрунту встановлюється конус та люк. Виконують зворотне засипання котловану і ретельно трамбують ґрунт. Проста технологія встановлення дозволяє виконувати монтаж колодязя самостійно, забезпечуючи при цьому високу якість та надійність конструкції.

Полімерно піщані кільця для колодязя Переваги

Завдяки особливостям матеріалу та конструктивним параметрам кільця для колодязів полімерні характеризуються такими перевагами: Простота монтажу завдяки невеликій вазі елементів (до 60 кг) та функціональному пазогребневому з'єднанню. Відсутність необхідності залучення підйомної техніки для монтажу, можливість ручного виконання робіт. Висока герметичність створюваної конструкції. Висока стійкість матеріалу до дії вологи та агресивних речовин, морозостійкість. Кільця легко свердляться, що полегшує підключення трубопроводу. Термін служби конструкції становить щонайменше 50 років.

Порівняння колодязів з полімерпіщаних та залізобетонних кілець за особливостями монтажу та експлуатації:

Транспортування та монтажні роботи Вага елементів до 60 кг дозволяє перевозити їх навіть на легковому автомобілі та проводити монтаж вручну. Вага ЗБК становить близько 500 кг. Для перевезення необхідно залучати вантажівку, а для монтажу - підйомний кран або маніпулятор. Стикування Елементи стикуються за допомогою системи шип-паз, що спрощує встановлення та виключає необхідність додаткової герметизації.  Морозостійкість та вологостійкість Композит не пропускає вологу, витримує понад 500 циклів замерзання-відтавання. Бетон вбирає воду через пори. Волога у структурі матеріалу при замерзанні-відтаванні викликає його поступове руйнування. Хімічна стійкість Композитний матеріал витримує дію багатьох видів агресивних речовин.  Технологічність Матеріал просто піддається свердлінню побутовим інструментом.